Belveder

Lokalita: Labská Stráň, Tel.: +420 412 553 121

Za letních dnů se nabízí z Belvedéru nádherný výhled, labský kaňon, obrovské údolí obklopené vysokými skalami, jímž protéká řeka Labe.

Nejspíše i z těchto důvodů byla zde zbudována terasa již v letech 1701 -1711 majitelem Františkem Clary-Aldringenem. Skálu nechal srovnat a vytvořit terasu, která byla později doplněna o umělý skalní otvor naproti ve skále, vyzdobený vysokým arkádovým obloukem zakončený kamennou divadelní maskou. Konaly se zde různé odpočinkové aktivity, hudební a divadelní představení pro místní šlechtu, která se sem sjížděla z nedalekého Býnoveckého zámku. Po požáru na zámku zájem šlechty ustal a naopak postupem času vzrostl zájem místních obyvatel, kteří začali toto místo navštěvovat. S rozvojem turistiky v kraji byl zde pro pohodlí návštěvníků vybudován dřevěný hostinec, který později byl nahrazen kamenným i s pokoji k přenocování.

Legenda: Dříve nebyly žádné přístupové cesty do Hřenska, pouze jediná, a to po Labi. Říká se, že když pán František Clary-Aldringen po Labi do Hřenska přijížděl, vítal pána z Belvedéru hudební orchestr. František Clary-Aldringen neuměl je jinak nazvat než „škaredá školská muzika“. Zřejmě asi v kraji nebyli lepší hudebníci.

Přístupnost: Autem z Děčína směr Ludvíkovice, Janov, Arnoltice a Labská Stráň, kde na náměstíčku odbočíte  doleva a po 20 m zahnete doprava (následujte ukazatel) a po nezpevněné cestě dojedete až k Belvedéru na parkoviště.

Otevírací doba: Výhled z terasy je volně přístupný, Restaurace leden – únor pouze So + Ne 11.00 – 16.00 h, březen – prosinec St – Ne … 11.00 – 21.00 h.

Upozornění: Při větším množství sněhu bývá restaurace většinou zavřená.