Chřibský hrádek (Dolní Karlštejn)

Lokalita: Dolní Chřibská 284, 407 44 Chřibská

Z bývalého hrádku se Vám nabízí hezký výhled na okolní krajinu. Směr jihovýchod uvidíte Chřibský vrch a směr jih vrch Studenec. Chřibský Hrádek byl pravděpodobně založen ve 14. století rodem Michalovců a stejně jako další hrady v kraji i tento byl postaven k ochranným účelům obchodníků směřující do blízké Lužice.

Poté pravděpodobně býval sídlem soudního úředníka z Chřibské, který měl na vrchu Spravedlnost před rokem 1579 popraviště. Patrně zanikl v 15. století, protože nebyl nijak zvlášť opevněn. Je možné, že byl opuštěn posádkou bez boje. Stopy, které byly nalezeny, dokazují, že byl zničen ohněm. Mohlo se tak stát v době husitské kolem roku 1425 nebo při výpravě lužického Šestiměstí na Kamenici a Českou Lípu v roce 1440. Umístění hradu mohlo také být ideální pro jakousi přestupní stanici ostatních hradů v okolí, které jsou přibližně stejně od sebe vzdáleny – Kamenický hrad, Fredevald, Falkenštejn Tolštejn, kde mohla být krátkodobě uschována bohatá kořist z válečných výprav do Saska či Lužice. Další hypotézou může být, že se pouze jednalo o úkryt, který nevynikal zvláštním opevněním, chránící obyvatelé (prosektory nebo horníky) proti loupežím své tvrdě vydřené práce.

Přístupnost:Z Chřibské půjdete směrem Dolní Chřibská. U penzionu Rozcestí se dejte doprava a pokračujte po asfaltové cestě až na křižovatku odbočující na Tokáň (zákaz vjezdu) a pokračující do Doubice, kde narazíte na informační středisko NP ČS “ U Sloupu“. Napravo vede strmá cesta na Chřibský hrádek.

Provozní doba: Celoročně volně přístupný.