Děčínský Sněžník

Lokalita: Děčín, Jílové u Děčína,  Tel.: +420 412 550 201, +420 412 551 000

Ve výšce 723 m.n.m. nad městem Děčínem, na nejvyšší stolové hoře v zemi se nachází rozhledna Děčínský Sněžník nesoucí stejného jména jako samotná stolová hora. Děčínský Sněžník Vás upoutá jak svým okouzlujícím výhledem na Lužické hory a Česko-Saské Švýcarsko, tak zejména pro své unikátní proudění vzduchu. Díky termickým stoupavým proudům kolem stolové hory se zde mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá toto místo nazýváno „Větrné lázně“.

František Thun ji nechal roku 1864 zbudovat podle plánů architekta Hanela. Na svém počátku byla vybudována ke geografickým účelům. Byla hojně využívána zeměměřiči z Rakouska, Pruska i Saska. S rozvojem turistického ruchu nezůstala rozhledna bez povšimnutí a tak hrabě Thun najal strážného, který na rozhlednu za poplatek pouštěl výletníky. Postupem času se rozhledna stávala známější i za hranicemi a tak zde byl zřízen hostinec.

Přístupnost: Autem se dostanete 1,5 km pod rozhledu (buď směrem od Děčína nebo od Jílového u Děčína), kde naleznete placené parkoviště. Dále je možný pouze pěší výstup po zpevněné cestě až na vrchol hory, kde se můžete občerstvit v restauraci či bufetu.

Otevírací doba: Denně 10.00 – 17.00 h.