Dolský mlýn

Lokalita: 1 km od Vysoké Lípy, 3 km západně od Jetřichovic, 1 km východně od Kamenické stráně

Zřícenina bývalého mlýna je k vidění na romantickém místě  v kaňonu říčky Kamenice. Mlýn je známý hlavně z natáčení pohádky Pyšná princezna. Okolí mlýna a říčky Kamenice je velmi okouzlujícím místem. V létě paprsky slunce prostupují hustými korunami stromů, v křišťálově čisté vodě uvidíte velké množství ryb a celé místo Vás vtáhne jako do pohádky.

Před mnoha lety měl Dolský mlýn důležité postavení mezi mlýny v kraji. Později sloužil jako výletní restaurace při dolní stanici člunové dopravy jižní části Srbskokamenické soutěsky.  Později soutěska byla nazývána Ferdinandova, na počest Ferdinanda D´Este, následníka Rakousko – Uherského trůnu. Místo je křižovatkou turistických cest. Pokud budete pokračovat proti proudu, narazíte na malý můstek, který byl postavený začátkem 20. století. Sice se zdá, že na tom není nic zajímavého, ale jedná se o první železobetonovou stavbu na území bývalého Rakouska – Uherska. Kousek od můstku najdete malebnou louku uprostřed skal, obklopenou hlubokými lesy. Za šumu říčky a zpěvu ptáčků dojte ke spodní části Ferdinandovy soutěsky (dnes nepřístupná). Návštěva tohoto kouzelného místa pro Vás jistě bude zajímavým zážitkem.

Přístupnost: Z Vysoké Lípy a ze Srbské Kamenice po modré turistické trase, z Kamenické stráně po zelené turistické trase a z Jetřichovic po žluté turistické trase.

Otevírací doba: Volně přístupný.