The offer of rooms


Suite

Suite


double room

Double room

 

Virtual tour

About the Hotel

Hotel RON & Church of St. Nicholas

Hotel RON is located in the centre of Mikulášovice (next to the Church of St. Nicholas in the historical centre of the original village), a town on the border with Germany (50 km from Dresden) in the northernmost part of the Czech Republic.

The nearby Bohemian and Saxon Switzerland National Parks, the Elbe Sandstone Mountains and Lusatian Mountains protected landscape areas are popular tourist destinations famed for their romantic locations.

The hotel is ideally situated for anyone intent on exploring the beauty of our region’s diverse landscapes and wildlife, and the many historical and cultural monuments in Mikulášovice and the towns and villages in its vicinity.

The hotel itself has been renovated and is a protected cultural monument.

We offer high-quality accommodation and comfort for your holidays or just weekends in the middle of one of the most attractive tourist destinations in the Czech Republic.

Booking inquiry

 

Historie objektu

 

Objekt je chráněnou kulturní památkou, zapsanou 3. 5. 1958 jako „venkovská usedlost“, a je nejstarší budovou v Mikulášovicích v dochované původní podobě.

Hrázděný dům, postavený kolem roku 1780 za vlády římskoněmeckého císaře Josefa II., byl již původně postaven za účelem poskytování pohostinských služeb s hospodářským zázemím. Pro tyto účely byl v roce 1993 opět zrekonstruován.

Architektonický projekt rekonstrukce této kulturní památky zpracoval ak. arch. Antonín Studený, který spolu s Památkovým ústavem České republiky přísně dbal na zachování původních materiálů a původního vnějšího i vnitřního vzhledu objektu – historicky cenných prostorů a prvků, především dřevěných trámových stropů v restauraci, salónku a hotelových pokojích, klenbových stropů v pivnici, vinárně a ostatních sklepních prostorách, jakož i původní kamenné podlaze v hlavní chodbě budovy.

Celý interiér tak dýchá příjemnou atmosférou dávných časů.

V Mikulášovicích a okolí bylo dosud zmapováno celkem pět štol, které lze považovat za horizontální vodárenská díla, označovaná také jako tzv. „sedlácké studny“. Doba jejich vzniku není přesně známa, kutány mohly být již někdy v 16. – 17. století.

K původnímu účelu dodnes slouží už jen štola právě v hotelu RON. Nízká chodba, z větší části začištěna do gotického profilu, je až k zadržovací hrázi, odkud je čerpána pitná voda, téměř 200 m dlouhá. Pak se dělí do tří směrů, které jsou dále (zatím) nezmapovány.

Před budovou hotelu je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, naproti pak Panny Marie (u č.p. 8), obě z 2. poloviny 18. století.

Volný čas

Našim hostům se otevírají široké možnosti aktivního využití volného času v každém ročním období. Ať už je to cykloturistika a pěší túry po dobře značených trasách po obou stranách státní hranice, nebo koupání v místním krásném přírodním koupališti, využití tenisových kurtů a volejbalového či fotbalového hřiště.

V zimním období se nabízí možnost sjezdového či běžeckého lyžování na upravovaných sjezdovkách a tratích v blízkém okolí a rovněž využití místní sportovní haly s posilovnou.

“Hovoříme česky, německy a anglicky.”

Napište nám