Großer Winterberg (Velký zimní kopec)

Lokalita: Schmilka, Německo, http://www.saechsische-schweiz.de

Hotel a restaurace „Velký zimní kopec“ je nejvýše postavenou usedlostí v Saském Švýcarsku, kousek nad Schmilkou.

Hotel se nachází v zóně NP, což znemožňuje přístup dopravním prostředkům, ale hostům je zajištěn „dopravní servis“ od parkoviště ve Schmilce. Z vrcholu kopce je nádherný výhled, při jasném počasí dohlédnete až k Drážďanům! Pro romantiky bude jistě zážitkem západ slunce nad Schrammstein. Budova ve švýcarském stylu byla postavena r. 1848, původně jako lovecký zámeček, koncem 19. stol., po přístavbě pravého postranního křídla, byl dům určen pro veřejnost, od této doby je budova využívána jako hotel s výletním lokálem. Jednou z předností jsou samozřejmě potraviny z regionu, pokud možno z biologicky pěstovaných plodin. Káva a čaj pochází ze vzdálených zemí. Vegetariáni i vegani nepřijdou zkrátka!

Zajímavosti: první veřejný hostinec se nacházel v přístavbě pravého křídla v 1. patře nad kuchyní. Zásobování Großer Winterbergu bylo zajištěno koňskými povozy, obsluha bydlela přes letní sezónu v horních patrech. Vedle stájí byl i chlív, kde se chovala prasata a slepice. Zásoby byly skladovány ve dvoustěnném ledovém domku. Část mezi stěnami byla vždy na jaře vyplněna pilinami a bloky ledu z poblíž ležícího rybníku, které pak chladily domek po celé léto.

Přístupnost: Výškový rozdíl 450 m po upravené cestě se dá zvládnout po zelené turistické trase za necelou hodinku, zpět do Schmilky pak můžete sejít po červené turistické trase, kde cestou objevíte nádherné vyhlídky.

Otevírací doba restaurace: Duben – říjen … denně 11.00 – min. 18.00 h, listopad – březen … So + Ne 11.00 – min. 16.00 h, Vánoce zavřeno.