Hrad Stolpen

Lokalita: Stolpen, Německo, http://burg-stolpen.de

Středověký hrad Stolpen patří mezi nejkrásnější hrady Německa. Hrad je vidět už z dálky díky markantním věžím. Jméno hradu bylo odvozeno od slovanského názvu pro sloup (sloupín – místo se sloupy), těmito sloupy jsou myšlené vulkanické vyvřeliny. První zmínky o hradu pochází z období kolem r. 1100, většina dochovaných staveb pochází z období gotiky, později hrad přestavěli renesančně. V 17. stol. hrad sloužil jako pevnost, za napoleonských válek byl poškozen, v současnosti je státním majetkem a je v něm muzeum. Hrad proslavila hraběnka Coselová, která v hradní věži prožila v zajetí celých 49 let, což je v dějinách hradu nejdelší pobyt. V Johannově (Coselově) věži je stálá výstava o jejím dobrodružném a osudovém životě. Její hrob se nachází v hradní kapli.

Zahradní restaurace
Kavárna nabízí návštěvníkům od velikonoc do konce října občerstvení a nápoje dle ročního období na autentickém místě, kde byla kdysi hradní kuchyň a jídelní sál. Prožijte si zde klidné posezení a pohled na obrovské věže hradu….

Expozice „sklo & kámen“
V pískovcových klenbách, v původních sklepeních se nachází od r. 2000 expozice, která návštěvníky seznamuje se sklářskou tradicí, která se ve zdejším okolí užívala. Prohlídka umožní nahlédnout řemeslníkům přímo přes rameno a přihlédnout kreativní výrobě. Dále si zde návštěvník může zakoupit umělecké výrobky především z pískovce.

Malé hradní divadlo
Prostory sloužily dříve hospodářským účelům, od r.1997 jsou využívány pro divadelní představení, předčítání a umění.

Obřadní síň
Už od nepaměti slouží tato místnost ke křtu dětí, konfirmaci, pohřbům a hlavně k uzavírání sňatků. Ve spolupráci s úřadem města Stolpen zde můžou lidé dodnes uzavírat sňatky, odolnost čedičových zdí hradu by měla být garantem svazku na věčné časy.

Provozní doba: Duben – říjen … denně 9.00 – 18.00 h (poslední vstup v 17.30 h), listopad – březen … denně 10.00 – 16.00 h (s ohledem na počasí).