Jedlová

Lokalita: 2,5 km jihozápadně od Jiřetína pod Jedlovou, http://www.jiretin.cz

Hora Jedlová (774 m n.m.), na jejímž vrcholu stojí 23 metrů vysoká rozhledna, patří mezi nejvyšší hory Lužických hor. Hora má nádherný kruhovitý výhled do dalekého okolí. Za jasného počasí můžeme shlédnout celý obzor od Krušných hor až po Krkonoše.

Proto zde byla také roku 1891 vybudována rozhledna s restaurací. Po 2. světové válce až do roku 1992 celý areál chátral. V roce 1992 začala rekonstrukce a opětovně byla otevřena následujícího roku.  Hora je také zajímavá pro své rozvodí. Z jižní strany voda z hory stéká do Severního moře a ze severní strany do Baltického moře.

Celý areál je skvělým místem   pro celoroční turistiku a zimní sporty. Z hory Jedlová vedou čtyři lyžařské sjezdové trati  s vlekem.  Délka jedné sjezdovky je přes 1 km.  Na vrcholu hory  je k dispozici výletní restaurace s občerstvením. Můžete využít volejbalový kurt, ruské kuželky, půjčovnu horských kol a za letních večerů posedět u táborového ohně. Veškeré informace obdržíte v restauraci, kde také zakoupíte vstupenky na rozhlednu.

Přístupnost: Doporučujeme okruh – z Jiřetína pod Jedlovou se vydáte po zelené turistické trase přes Křížovou cestu  k  úpatí hory Jedlová, kde dále budete pokračovat po červené turistické trase až na vrchol. Cestou z Jedlové pokračujte po červené trase, kde navštívíte zříceninu Tolštejn, odkud se pohodlně vrátíte po asfaltové cestě zpět do Jiřetína. Celý okruh je možné absolvovat v opačném směru.

Otevírací doba:Denně 9.00 – 19.00 h

Kontakt: Tel.: +420 412 379 046, www.jedlova.cz