Pravčická brána

Lokalita: Hřensko, http://www.pbrana.cz, info@pbrana.czTel.:  +420 412 554 033

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti.

V  lesích nedaleko Hřenska, obklopena  tajemným klidem, stojí Pravčická Brána. Již po staletí láká milovníky přírodních krás svým kouzlem. Mnoho z nás ji navštívilo a kdo ne, možná ji spatřil alespoň na obrázku. Když pod tímto kamenným obloukem poprvé stanete, jeho velikost Vás ohromí. Rozměry Pravčické Brány jsou úctyhodné, přesto však při pohledu z blízka se zdají být ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.

Od místa vstupu k Pravčické bráně se  rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky tyčící se vysoko nad korunami stromů, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu nebo se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí. Za pěkného počasí lze dohlédnout až na Děčínský Sněžník. Z Pravčické brány vede také nádherná cesta (jedna z přístupových cest cca. 6 km dlouhá) s působivými scenériemi až na Mezní louku.

V areálu můžete navštívit výletní zámeček Sokolí hnízdo, kde je otevřeno muzeum NP České Švýcarsko. Občerstvit se zde můžete v restauraci se zachovalými interiéry z 19. století. K dispozici Vám je také turistické informační centrum.

Přístupnost: Auto musíte nechat na parkovišti ve Hřensku (placené parkoviště za restaurací Klepáč) nebo dojet na parkoviště na Mezní Louku (u hotelu Mezní Louka), toto jsou dva výchozí body pro výlet na Pravčickou bránu (mimo tato místa je přísný zákaz parkování). Odtud poté pokračujte pěšky po vyznačené červené trase.

Otevírací doba: Duben – říjen … denně 10.00 – 18.00 h, listopad – březen … denně 10.00 – 16.00 h.