Vlčí hora

Lokalita: 4 km severozápadně od Krásné Lípy v obci Vlčí hora

Vlčí hora, dosahující výšky 581 m n.m., se nachází nedaleko Krásné Lípy. Na jejím vrcholu se nachází  stejnojmenná 16 metrů vysoká rozhledna. Rozhledny jsou kouzelné pro svůj výhled a ani tato rozhledna Vás jistě nezklame. Na jihu dohlédnete na nedaleké vrcholky Lužických hor (Luž, Studenec a Jedlová), na jihozápadě na Růžovský vrch, dominantu Českého Švýcarska, stolové hory v Saském Švýcarsku a za jasného počasí dohlédnete až do Krkonoš.

První záznamy sahají do konce 19. století, kdy místní „Horský spolek pro nejsevernější Čechy“ nechal upravit cestu a vytvořit posezeni na vrcholu hory. Místní obyvatelé, kteří se sdružovali v tomto spolku, nechali roku 1887 postavit jednoduchou dřevěnou chatu a následujícího roku začala výstavba čtyřboké cihlové věže. Slavnostně byla otevřena 19. května 1889. Poté byla  přestavěna a doplněna o stříšku. Po 2. světové válce se rozhledna vyhnula devastaci jako ostatní rozhledny v kraji. Měla to štěstí, že nadále zůstala v soukromých rukách. Dnes je rozhledna v majetku obce Krásná Lípa. Sousední chata je stále v soukromém vlastnictví, a tak pro odpočinek turistů slouží pouze stoly a lavičky. Nejbližší občerstvení je v obci Vlčí Hora.

Přístupnost: Ze středu stejnojmenné obce se vydáte po červené turistické značce směr Vlčí hora. Celá trasa je nenáročná až na závěrečné strmější stoupání na vrchol hory. Délka zhruba 2 km.