Zámecký vrch (Kamenický hrad)

Lokalita: 2 km jižně od České Kamenice

Na kopečku nad městem Česká Kamenice (dříve pouze Kamenice) ve výšce 530 m n.m. se tyčí zbytky hradu Zámecký vrch, dříve nazýván Kamenice. Z dřevěné vyhlídkové věže uvidíte zbytky opevnění hradu a městečko Česká Kamenice budete mít jako na dlani. Vyjímá se zde hezký výhled na panorama Lužických hor, Českého středohoří a Českosaské Švýcarsko.

Prameny, kdy byl zámek postaven, nejsou přesné, ale odhady uvádějí, že hrad Kamenice byl postaven začátkem 15. století. Majitele hradu Vartemberkové se příliš neměli v lásce s Lužičany, a tak mezi sebou bojovali. Hrad byl několikrát dobit a vypálen, což bylo finančně neúnosné pro Vartemberky, kteří byli nuceni hrad prodat. Hrad změnil majitele ještě několikrát až do 30leté války, kdy v roce 1639 tažení švédského Banérova sboru ze Žitavy k České Lípě a Děčínu hrad dobilo. Hrad byl vypálen a rozbořen, a tak již zůstal dodnes. Ke konci 19. století se místní okrašlovací spolek rozhodl hrad zpřístupnit veřejnosti. Do 30. let 20. století zde sloužila návštěvníkům výletní restaurace a rytířský sál, které byly vyzdobeny historickými relikviemi a erby. Po 2. světové válce Zámecký vrch začal chátrat až do roku 1995, kdy zdi bývalého hradu byly zpevněny a postavena nová dřevěná vyhlídková věž.

Přístupnost: Z náměstí se vydáte po zelené turistické trase na Zámecky vrch. Trasa dále pokračuje do Kamenického Šenova (sklářské muzeum) a dále ke známé Panské skále, kde se točila Pyšná princezna.

Provozní  doba: Celoročně volně přístupný.