Zámek Benešov nad Ploučnicí

Lokalita: Benešov nad Ploučnicí, http://www.zamek-benesov.cz

Kontakt: tel.: +420 412 586 575, E-Mail: zamek-ben-pl@posta.xion.net

Dominantou města je vlastně dvojzámek ze 13. století, Dolní a Horní zámek. V zámku je stálá výstava čínského umění, denní i noční prohlídky a společenské akce.

Historie zámku sahá až do 13. století, kdy vznikla osada živnostníků a kupců v podhradí Hradu Ostrý jménem Benešov. Lidé si tu žili spokojeně, osada se rozrůstala, až jednoho dne roku 1392 obdržel Benešov status města  od Jana z Michalovic. Městečko bylo  chráněno  pouze  jednoduchými hradbami, příkopem  a valem. Jelikož syn vlastníka Hynka Berky z Dubé byl odpůrcem husitů a roku 1422 svolal sjezd protihusitské katolické šlechty ze Severních Čech. Husité nelenili a město Benešov během následujících let několikrát obléhali, až byl nakonec vypleněn a vypálen. Následně roku 1515 koupil Benešov rod Salhausenů z Míšně, se kterými je spjat největší rozmach Benešova.

Zámek byl mnohokráte přestavován a také prodáván. Až roku 1945 přešel zámek do majetku státu a následně roku 1956 byl prohlášen zámkem 1. kategorie. Bohužel roku 1969 byl zámek poškozen požárem a trvalo několik let, než byl opět zpřístupněn veřejnosti. V zámku je stálá výstava čínského umění. Pořádají se zde denní i noční prohlídky a společenské akce.

Přístupnost: Zámek se nachází přímo na náměstí městečka Benešov nad Ploučnicí.

Provozní doba: Duben – říjen … St – Ne 9.00 – 16.00 h, květen + září … Út – Ne 9.00 – 18.00 h.